Turniej systemem Pattona, co to jest?

„Ważne są wspomnienia”

Na początku września wraca do brydżowego kalendarza mityczny Bolesławiec. Dlaczego mityczny?

To jeden z pierwszych w Polsce lokalnych turniejów skierowanych do graczy z całej Polski. Dziś tego typu imprez jest wiele. Tak wiele, że nie wiadomo skąd brać czas, nie mówiąc już ośrodkach Narodowego Banku Polskiego … . Niemniej prawie 30 lat temu Bolesławiec był prekursorem.

Dalej z pewnością koledzy z Bolesławca nie są prekursorami ogniska z pieczonym prosiakiem, niemniej to tam rodzą się wspomnienia, albo wspomnienia powracają.

Wspomnienia są ważne. Są takie turnieje o których zapominamy, ale są takie o których pamiętamy. O Bolesławcu pamiętamy permanentnie. Pijemy kawę i co się pojawia na stole? Kubek z bolesławskiej manufaktury z datą kolejnego Grand Prix Polski w którym uczestniczyliśmy.

W tym roku część Poznaniaków także się wybierze, dla niezdecydowanych link do strony organizatora. Oprócz znanego cyklu GPPP odbędą się Mistrzostwa Polski systemem Pattona, bardzo popularnym kiedyś także w Wielkopolsce.

Co to jest za system?

To połączenie gry maskowej i gry meczowej. Jak, to zrobić? Prosto! Połowę punktów zdobywamy metodą „Board a Match” (odbywają się osobne mistrzostwa w tej dyscyplinie), gdzie możemy wygrać rozdanie za 2 pkt, zremisować, lub przegrać. Wygrywamy rozdanie gdy mamy zapis o 20 większy od przeciwników. Przykład? 420 i 420 na dwu stołach = remis. 450 i 420 = 2 punkty dla drużyny z zapisem 450. A 1430 i 680? Znów 2 pkt dla tych co zagrali szlemika!

I teraz drugą połową punktów zdobywamy za tzw. saldo, czyli sumę punktów zdobytych przez jedną i drugą drożynę. Tutaj szlemik z naszego przykładu robi grę! Przyjmując, ze wszystkie inne rozdania były remisowe, dzięki temu szlemikowi można wygrać punkty za „saldo”.

Szczegóły zobaczcie w regulaminie. Jeśli Was taki turniej zainteresuje, dajcie znać. Może to być następne (wakacyjne) wyzwanie dla City Park Bridge Club co zamknięciu tegorocznego cyklu GP CP BC!