Odzywka pas w brydżu ma najczęściej dość jednoznaczny charakter i mówi o słabej karcie! Niemniej nie jest tak w sytuacji, gdy dana para ma zdecydowaną przewagę siły*. W brydżu silniejszy nie oddaje pola i albo gra sam (czasami polegnie to fakt), albo kontruje przeciwników.
Stąd też w brydżu funkcjonuje określenie „pas forsujący”, w sytuacji gdy partner nie może spasować, a służy on przerzucenie decyzji na partnera. Który znów może skontrować lub zalicytować jakąś inną odzywkę, ale pasować już nie może!
Warto uzupełnić, że jeśli pas jest forsujący, to najczęściej nasza licytacja pokazuje kartę układową i słabszą (z silną wpierw dajemy forsującego pasa), a kontra oczywiście jest pro pozycyjna.
Czy tak wszyscy grają? Oczywiście nie! Włosi grają inaczej, że kontra jest wywoławcza, a PAS „włoski” nakazuje partnerowi kontrować.
* ps. inna sprawa, to jak zdiagnozować, że mamy przewagę siły? Niby prosto, a pomyłek jest tak wiele i interpretacji, ze doprawdy warto o tym rozmawiać z partnerem i to nie jeden raz!